Zaproszenie na wyjazd studyjny w ramach realizacji operacji pn. „Zioła w ogrodzie – innowacyjne wykorzystanie w kuchni i kosmetyce”

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie organizuje trzydniowy wyjazd studyjny do Ziołowego Zakątka w Korycinach w dniach 09-11.06.2021 r. w ramach realizacji operacji pn. „Zioła w ogrodzie – innowacyjne wykorzystanie w kuchni i kosmetyce” w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji  w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Zapraszamy rolników, właścicieli gospodarstw agroturystycznych oraz rolnych woj. opolskiego, członków stowarzyszeń oraz lokalnych grup działania, doradców rolniczych oraz osoby zainteresowane tematem. Termin: 09-11.06.2021 r. Miejsce …

Spotkania tematyczne dla kooperantów lokalnych partnerstw do spraw wody (LPW) – dobre praktyki w gospodarce wodnej

 

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, zrealizował cykl spotkań online w ramach realizacji operacji: „Spotkania tematyczne dla kooperantów lokalnych partnerstw do spraw wody (LPW) – dobre praktyki w gospodarce wodnej” w ramach dwuletniego planu operacyjnego 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji  w rolnictwie  i na obszarach wiejskich.

Miejscem realizacji operacji było woj. opolskie – powiaty: opolski, kędzierzyńsko-kozielski, namysłowski, brzeski, prudnicki, nyski, kluczborski, strzelecki, głubczycki, oleski

Termin realizacji operacji:

11.03.2021         powiat głubczycki, koordynacja: Renata Wojas

12.03.2021         powiat namysłowski, koordynacja: Joanna Palij

18.03.2021         powiat strzelecki, koordynacja: Kamila Niedzielska

19.03.2021         powiat oleski, koordynacja: Renata Wojas

15.04.2021        powiat opolski, koordynacja: Kamila Niedzielska

16.04.2021        powiat prudnicki, koordynacja: Renata Wojas

22.04.2021         powiat brzeski, koordynacja: Joanna Palij

23.04.2021         powiat kędzierzyńsko-kozielski, koordynacja: Kamila Niedzielska

13.05.2021         powiat nyski, koordynacja: Joanna Palij

14.05.2021         powiat kluczborski, koordynacja: Kamila Niedzielska

 

Liczba przeszkolonych uczestników wyniosła ponad 200 (koordynator LPW, doradcy ds. wody, rolnicy, przedstawiciele podmiotów mających wpływ na gospodarkę wodną i inni zainteresowani tematem)

Celem Projektu był transfer wiedzy w obrębie lokalnych partnerstw ds. wody, w celu podniesienia świadomości nt. dobrych praktyk w gospodarce wodnej, właściwego funkcjonowania spółek wodnych wraz z ich wsparciem, możliwości dofinansowania inwestycji wodnych, działalność spółek i zasad korzystania z wód oraz pozyskania zgód wodnoprawnych. Dbając o zasoby wodne istnieje potrzeba ciągłego upowszechniania i doskonalenia wiedzy z zakresu dobrych praktyk w gospodarce wodnej, aby odpowiednio ukierunkować działania lokalnych partnerstw ds. wody.

W programie zostały przedstawione następujące tematy:

– Możliwości pozyskania wsparcia finansowego na inwestycje związane z gospodarką wodną
w rolnictwie i na obszarach wiejskich z uwzględnieniem Wsparcia inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof i Modernizacji gospodarstw rolnych w obszarze nawadniania.

– Zasady współpracy z Wodami Polskimi. Możliwości i zasady korzystania z wód, w tym przedstawienie ścieżki poruszania się w zakresie uzyskania zgód wodnoprawnych oraz uzyskiwania pozwoleń na wykonywanie urządzeń na wodach stanowiących własność Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz na gruntach prywatnych

– Funkcjonowanie spółek wodnych w województwie opolskim – dotacje z budżetu Państwa
z przeznaczeniem na bieżące utrzymanie wód i urządzeń melioracji wodnych.

– Możliwości pozyskania wsparcia finansowego na inwestycje związane z gospodarką w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

– Postepowanie administracyjne dla realizacji inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

– Jak skutecznie zapobiegać eutrofizacji wód

– Rola IMGW-PIB w dostarczaniu informacji o regionalnych zasobach wodnych na przykładzie wybranych powiatów województwa opolskiego

– Raport jako narzędzie pracy LPW

 

 

„Przewodnik po innowacyjnych doświadczeniach polowych OODR w Łosiowie 2021”

  Zapraszamy do zapoznania się z nowo wydaną publikacją pn.: „Przewodnik po innowacyjnych doświadczeniach polowych OODR w Łosiowie 2021”  w ramach realizacji planu operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji  w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Celem przewodnika jest ułatwienie pozyskania istotnych  informacji  z naciskiem na doświadczalnictwo odmianowo agrotechniczne dla szerokiego wachlarza potrzeb praktyki rolniczej. Przewodnik po polu doświadczalnym 2021  

Realizacja Planu Operacyjnego na lata 2020-2021 w zakresie SIR – operacja własna: pn. „Opolskie zespoły tematyczne ds. innowacji w rolnictwie – krótkie łańcuchy dostaw”

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich planuje spotkania tematyczne w ramach realizacji operacji pn. „Opolskie zespoły tematyczne ds. innowacji w rolnictwie – krótkie łańcuchy dostaw” w ramach dwuletniego planu operacyjnego 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji  w rolnictwie  i na obszarach wiejskich.   Miejsce realizacji operacji: woj. opolskie, Łosiów   Termin realizacji operacji: czerwiec – październik 2021r.   Forma realizacji operacji: spotkania tematyczne   Liczba uczestników: 65 …

Realizacja Planu Operacyjnego na lata 2020-2021 w zakresie SIR – operacja własna pn. „Zioła w ogrodzie – innowacyjne wykorzystanie w kuchni i kosmetyce”

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich wyjazd studyjny w ramach realizacji operacji pn. „Zioła w ogrodzie – innowacyjne wykorzystanie w kuchni i kosmetyce” w ramach dwuletniego planu operacyjnego 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji  w rolnictwie  i na obszarach wiejskich.   Miejsce realizacji operacji: woj. podlaskie, Koryciny   Termin realizacji operacji: maj – czerwiec 2021r.     Forma realizacji operacji: wyjazd studyjny   Liczba uczestników: 30 (rolnicy, …

Realizacja Planu Operacyjnego KSOW 2020-2021 w zakresie SIR – operacja własna pn. „Dobre przykłady zastosowania OZE w gminach”

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, planuje szkolenie z wyjazdem studyjnym pn. „Dobre przykłady zastosowania OZE w gminach” Do udziału w szkoleniu zapraszamy doradców rolniczych, pracowników jednostek doradztwa rolniczego, rolników, samorządowców oraz mieszkańców województwa opolskiego.   Miejsce realizacji operacji: woj. małopolskie, Kraków i okolice Termin realizacji operacji: 12-14 lipiec 2021 r. Forma realizacji operacji:  szkolenie z wyjazdem studyjnym Liczba uczestników: 40 (doradcy rolniczy, pracownicy jednostek doradztwa rolniczego, …

Realizacja Planu Operacyjnego na lata 2020-2021 w zakresie SIR – operacja własna pn. „Innowacje w opolskim winiarstwie”

  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich planuje spotkanie tematyczne  w ramach realizacji operacji pn. „Innowacje w opolskim winiarstwie” w ramach dwuletniego planu operacyjnego 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji  w rolnictwie  i na obszarach wiejskich.   Miejsce realizacji operacji: powiat opolski   Termin realizacji operacji: I – IV kwartał 2021r.   Forma realizacji operacji: spotkanie tematyczne   Liczba uczestników: 32 (przedsiębiorcy, rolnicy, osoby z branży rolniczej- …

Szkolenia e-learningowe z zakresu innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach rolnych i agroturystycznych

 

Zakończyliśmy  realizację operacji pn.: „Szkolenia e-learningowe z zakresu innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach rolnych i agroturystycznych” w ramach realizacji planu operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Projekt zakładał realizację 5 tematów:

„Agroturystyka jako innowacyjny kierunek rozwoju obszarów wiejskich”

“Wykorzystanie Internetu i social mediów w marketingu gospodarstwa rolnego”

„Źródła finansowania innowacji w agroturystyce”

„Strategiczna ocena przedsięwzięcia innowacyjnego w agroturystyce”

“Agroleśnictwo najważniejsza innowacja w rolnictwie”

Celem projektu było zapoznanie uczestników z możliwościami wykorzystania Internetu i mediów społecznościowych w działalności marketingowej gospodarstwa rolnego i agroturystycznego.  Zapoznanie z możliwością prowadzenia działalności  agroturystycznej w celu zróżnicowania źródeł utrzymania i zwiększenia dochodów gospodarstwa rolnego.  Przybliżenia możliwości wdrożenia zasad projektowania oferty gospodarstwa rolnego i agroturystycznego zgodnie z charakterem wiejskości i potrzebami klienta, a także sposobami promocji przygotowanej oferty za pomocą znanych platform społecznościowych, możliwości  wykorzystania do promowania produktów gospodarstwa oraz nawiązywania relacji z potencjalnymi klientami. Opracowanie i wdrożenie kompleksowego, nowego modelu uprawy, zbioru, zarządzania gospodarstwem rolnym i agroturystycznym.

Przeszkolonych zostało 132 osoby.